emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices

Unit prices with unit conversions

A 2-gallon bottle of bleach costs $9.76. What is the price per pint?

First, convert from gallons to pints.

Multiply:

2 × 8 = 16

2 gallons is the same as 16 pints. To find the price per pint, divide the total price by 16.

$9.76 ÷ 16 = $0.61

The bleach costs $0.61 per pint.




4 tons of topsoil cost $2472.00. What is the price per pound?
Round the answer to the nearest cent.

The price is $ per pound