emathematics.net
Español
User: desconectar
 
Maths Exercices

A baker mixes 6 kg of sugar with an unknown amount of honey. The sugar costs € 3 /kg and the honey costs €8 /kg. If the final mixture costs €5/kg, how many kilos of honey does the baker use?

He mixes kilos of honey.